Vi skruvar bromsar, igen….

Bakbromsarna på vår klubbil Rulltårtan har ju varit ett problembarn ett tag och större delen av vintern och våren så har vi skruvat och fixat utan att bli speciellt mycket klokare. Nu är ju den här modellen känd som en av det absolut värsta som Volvo lastbilar lyckats åstadkomma, men vi är en bra bit på väg och nu (läs: 200614) återstår bara en sida som hela tiden ställer till det. Vi har dock hela 5 veckor på oss att lösa det här, sen ska den köras, och bromsas, på årets upplaga av Gotland Grand Moppe Tour.

I år så går ju GGMT av stapeln från måndag den 20 juli till måndagen den 27 juli. Rutten i år är nordlig,eftersom den är ett jämt år och att vi åkte söderut förra året. Färdvägen är som vanligt oplanerad, men vi kommer att åka norrut på västsidan, passera de norra spetsarna, ta oss över till Fårö ett par dagar, fortsätta ner efter östsidan till mitten och sedan rakt över till Visby, typ ungefär så…. På Facebook kan du som vanligt följa vår resa om du söker på ”GGMT 2020”, där lägger vi från idag och fram till efter resan, regelbundet ut uppdateringar och bilder. Med för andra året följer då förhoppningsvis vår klubbil Rulltårtan med och som bär med sig all packning, kök, verkstad, elverk, vatten, kallt kylskåp, grillar och en rad annat som vi inte behöver, men det är så här vi har åkt i många år och det är helt rätt att slippa en massa packning på mopparna. Tidigare så åkte ju allt i ett flyttsläp efter en traktorn, men från förra året växlade vi upp till en gammal militärlastbil från 1980 som vi renoverade vintern 2018-19. Men vem kör? Det vet man inte i förväg, men i år så är det fyra med C-kort och någon får dra det kortaste strået till frukost.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s